CC Community Music Awards

2021 Nominees & Winners

Best Electronic Album

  • winnerSpiedkiks
  • A23P Dynamic Evolution
  • SADFAY SADFAY 2020
  • Viktor Van River Asking Questions
  • Black Dresses Peaceful as Hell

Best Electronic Track

  • winnerRabbit Girl
  • Mute City Glitchless, Deathless
  • Xejjah Orseth Heroin Laundromat
  • Fane Dark Mountain
  • Eartheogen Down the Well (Disttractive Remix)

Best Experimental Album

  • winnerPotato Hate Explosion
  • Jim White and Marisa Andereson The Quickening
  • Jacqueline Leclair Music for English Horn Alone
  • The OO-Ray Quiescent
  • Headsnack & Primo Sol Effected

Best Experimental Track

  • winnerCircus Marcus
  • N0THANKY0U With Open Arms, In Disbelief
  • ChXnSxCh Desiccant Silicagel [DANGEROUS: DO NOT EAT]
  • The OO-Ray An Obscured Moon
  • Hearth Structure Quartet confident [Live 2019]

Best Folk Album

  • winnerDavid Rovics
  • pablosanchez Hipnosia
  • Townhouse Woods Other Plans
  • Ilienses Civitates Barbariae
  • Bachelors of Music The Lost FREE Tapes

Best Folk Track

  • winnerTownhouse Woods
  • Clifton Hicks Hard Times on Beaver Dam Road
  • David Rovics As I Watch Minneapolis Burn
  • pablosanchez Kaleshi
  • Ilienses Lumerras

Best Hip-Hop Album

  • winnerCheese N Pot-C
  • VoidDweller
  • BADLUCK Pharaohs & Gods II
  • GLD8TRZ Bloody Ruinz
  • e-fluent WHITE DEVIL

Best Hip-Hop Track

  • winnerCM & Tha Silent Partner
  • P.U.C.K. Hip-Hop Topics
  • VoidDweller super humman
  • Mos Emvy Whisper
  • BADLUCK At My Senses

Best Jazz Album

  • winnerBob Reynolds
  • Tell No Lies Anasyrma
  • Jon Hoddinott Heart Of Ice
  • Endangered Quartet Heart
  • Patchwork Patchwork

Best Jazz Track

  • winnerTell No Lies
  • Jon Hoddinott Sioux City
  • Endangered Quartet Johann Sebastian Bach: Chorale BWV 244​/​44
  • Bob Reynolds Moving Picutres
  • Marcela Membreno/Pasillo 5 El Groove de Frida

Best Pop Album

  • winnerGrrrl Gang
  • Danke Sun Danke!
  • Wastoid Something Good
  • Nicholas Burgess Electric Brain Electric Silence
  • wowflower abel’s sketchbook

Best Pop Track

  • winnerSam Opoku
  • Grrrl Gang Dream Grrrl
  • Renae Waves (Cancer)
  • Lacheque Brain Wizard
  • Nicholas Burgess The Crevasse

Best Rock Album

  • winnerKamni
  • Jeff Rosenstock No Dream
  • erotech TOLTEC
  • Against the Tide Against the Tide EP
  • Feral Light Life Vapor

Best Rock Track

  • winnerOmination
  • Jeff Rosenstock Scram!
  • Dead Relic Open Your Eyes
  • Bleach Birth Penultimate Song to Skip
  • The Best of the Worst Spoiler Alert:

Best Music Video

  • winnerIlienses

  • Maeskyyrn Of Forests and Troubled Pasts
  • Frigoris Scheideweg
  • Black Dresses CREEP U
  • Townhouse Woods Name

Best Album Packaging

  • winnerJeff Rosenstock
  • Forlesen Hierophant Violent
  • Jim White and Marisa Anderson The Quickening
  • Bob Reynolds Runway
  • VoidDweller

Regional

Africa

  • winnerMonday Morning Justice
  • Aragorn23
  • Mouse
  • DEMOKHRATIA ديمخراطية
  • ZNOUS زنوس

Asia

  • winnerCaesarius
  • Jars
  • Zarnica
  • Cybered
  • Vortex Mechanic
  • Logic Beach

Canada

  • winnerBlack Dresses
  • The Bachelors of Music
  • Against The Tide
  • SEAMUS
  • Heart Structure Quartet

Europe

  • winnerMarie W Anders
  • pablosánchez
  • Auto-Pilot
  • Massimo Ruberti
  • Traulers

Great Lakes (US)

  • winnerVietnam II
  • Rent Strike
  • Fennec
  • Cedar Skies
  • Curta

Mexico, Central America, and the Caribbean (minus Puerto Rico)

  • winnerMarcela Membreño
  • Orquidea
  • Bufi
  • San Venganza
  • Habak

Mid-Atlantic (US)

  • winnerDas Mister
  • The Crossing
  • Scarsic
  • The Soft Pink Truth
  • Ning Yu

Midwest (US)

  • winnerLorenzo’s Music
  • VoidDweller
  • Frugal Stu & The Coupons
  • Townhouse Woods
  • Lords of the Trident

Northwest (US)

  • winnerAmie Waters
  • Marian Call
  • Jim White and Marisa Anderson
  • Arrington de Dyoniso
  • Pixel Archipelago

NYC (US)

  • winnerHeadsnack
  • Wowflower
  • Pulcinella
  • Buscabulla
  • Claire Donato

Oceania

  • winnerRepairs
  • Eggy
  • Hearts and Rockets
  • Centre Negative
  • Skink Tank

South (US)

  • winnerSecondhand Street Band
  • Andrew Bryant
  • Marvin Valentin
  • Mousy Magazine
  • Carise Blanton

South America

  • winnerPsicotronicos
  • Hippo
  • Acto de Odio
  • Las Liebres
  • AjaxFree

Southeast (US)

  • winnerFane
  • Clifton Hicks
  • Bleach Birth
  • Peter Trode
  • Xejjah Orseth

Southwest (US)

  • winnerA23P
  • Somatoast
  • Scott Lawlor
  • Rumble Young Man Rumble
  • Wheelchair Sports Camp

West (US)

  • winnerMonk Turner
  • Verlust
  • John Vanderslice
  • People With Bodies
  • Juicebumps

Contact Us

CC Music Awards is not a Creative Commons Corporation project.